Dagnje na buzaru

Autor: tatjana   (palac x 20731) |moji recepti

5
3 kg dagnji 4 veća režnja češnjaka 1 dl maslinovog ulja vezica sjeckanog peršina 4 dl suhog bijelog vina limun za garniranje Priprema Svježe dagnje dobro oprati, najbolje pod mlazom hladne vode. Grubljom spužvicom očistiti travu i nečistoću koja se nakupila na školjci. Kod čišćenja odstraniti sve školjke koje su se već otvorile. Sitno nasjeckati češnjak, na maslinovom ulju kratko prodinstati češnjak dok ne počne aromatilno mirisati pa doliti bijelog vina, sitno nasjeckanog peršina (malo peršina ostavite za posipavanje gotovog jela) i na kraju dodati očišćene dagnje. Poklopiti i pustite da se u svom soku kuhaju oko desetak minuta. Ne treba dodavati soli niti drugih začina budući dagnje unutar školjke imaju slanu morsku vodu. Skinuti s vatre kad se dagnje otvore i ostaviti ih još 5 minuta poklopljene u loncu gdje su se kuhale kako bi se sve arome fino prožele. Zatvorene školjke treba baciti. Ovako pripremljene dagnje mogu se poslužiti samostalno (posipane peršinom i malo začinjene limunovim sokom) . Select ratingProsječan receptDobar receptVrlo dobar receptOdličan receptIzvrstan recept Prosjek: 5 (+411) ‹ Buzara od šakmpi i dagnji najbolji recept Prstaci na buzaru ›
Jednostavan, brz i lak, dagnje na buzaru su pravi mediteranski recept za samostalan obrok ili kao predjelo.
dagnje na buzaru

Sastojci

  • 3 kg dagnji
  • 4 veća režnja češnjaka
  • 1 dl maslinovog ulja
  • vezica sjeckanog peršina
  • 4 dl suhog bijelog vina
  • limun za garniranje

Priprema

Svježe dagnje dobro oprati, najbolje pod mlazom hladne vode. Grubljom spužvicom očistiti travu i nečistoću koja se nakupila na školjci. Kod čišćenja odstraniti sve školjke koje su se već otvorile.

Sitno nasjeckati češnjak, na maslinovom ulju kratko prodinstati češnjak dok ne počne aromatilno mirisati pa doliti bijelog vina, sitno nasjeckanog peršina (malo peršina ostavite za posipavanje gotovog jela) i na kraju dodati očišćene dagnje. Poklopiti i pustite da se u svom soku kuhaju oko desetak minuta. Ne treba dodavati soli niti drugih začina budući dagnje unutar školjke imaju slanu morsku vodu.

Skinuti s vatre kad se dagnje otvore i ostaviti ih još 5 minuta poklopljene u loncu gdje su se kuhale kako bi se sve arome fino prožele. Zatvorene školjke treba baciti.

Ovako pripremljene dagnje mogu se poslužiti samostalno (posipane peršinom i malo začinjene limunovim sokom) .

Prosjek: 5 (+411)
Dodajte komentar ili napišite mišljenje (kliknite)
1
Slika korisnika miso3548's

Dagnje treba 2/3 staviti u neku posudu,te na vatru da se otvore.Zatim oistiti meso te staviti sa strane.1/3 se očisti sa četkicom ili nečim sličnim.Daljnji postupak ide kako je navedeno,osim što se osim vina još doda konjaka i mrvica da ne bude jako rijetko.

2
Slika korisnika ivana58's

Dragi moji,svi sastojci za buzaru su ok.,ali meni fali malo paradajz pire,probajte, umak je fantastican.,

Ivana

3
Slika korisnika Tjedni menu's

ne vidim za koliko je osoba ovaj recept ali mi doma u dalmaciji kad se nađemo ljeti nekako je mjera 1.5kg/osobi i sve se fino zalije kasnije s bijelim vinom :)

4
Slika korisnika Mia ZG's

Gospođa u čijem smo apartmanu godinama dagnje na buzaru sprema ovako.:
1,5 kg dagnji
5 žlica maslinovog ulja
1 žlica sjeckanog peršina
5 češnjeva češnjaka
pola žličice bijelog papra
2 dcl bijelog vina
1 limun
Tupom stranom noža ostružemo sve priljepke sa vanjske strane školjaka i odvojimo dlakavu „bradu“ sa spoja. Pod mlazom hladne vode svaku školjku još jednom dobro isperemo. Napukle školjke i sve one koje se ne zatvore kada ih kucnemo, nisu žive i trebamo ih baciti. U tavi, na ugrijano maslinovo ulje, dodamo protisnuti češnjak, sjeckani peršin i malo papra, kratko promiješamo pa dodamo očišćene dagnje i na kolute narezan limun. Kada se dagnje otvore sve zajedno podlijemo vinom i pustimo da provrije, te poslužimo.

5
Slika korisnika Artis's

Dagnja se inače čiste načinom da uzmemo 5-6 dagnji u ruke i zatim ruke jednostavno zatvorimo (kao kada se molimo). Kako se dagnje nalaze između naših ruku kružnim pokretima očistimo dagnje. Dakle struže se dagnja o dagnju. Takvim načinom čišćenja dagnji možemo očistiti i sve one trave koje nestaju uz dagnje i smanjujemo si vrijeme koje je potrebno kako bismo posebno odstranili sve travke. Isto tako moram skrenuti pažnju da ne vidim razloga zašto se dagnje moraju odvajati (one koje su otvorene) ukoliko su dagnje bile dugo na suhome tada se one prirodno malo otvore. Možda bi bilo bolje naglasiti da prilikom kupovine dagnji svakako otvorite jednu pa je pomirišite iznutra jer miris koji mora imati je miris mora. Dakle moraju odisati morskom vodom kada se otvore. Isto tako moraju biti žute boje i imati žilavost ukoliko su dagnje skupljene i smežurane znači da su stare i tada ih ne kupujete. Dobro je nadodati na ovaj recept da je jako ukusan taj sok koji ostane u loncu gdje su kuhane dagnje. Ukoliko dodate malo krušnih mrvica u „juhu“ koja vam je ostala od kuhanja dagnji dobit ćete jednu jako ukusnu gustu smjesu koja može uvijek poslužiti kao dodatak dagnjama (obavezno probati pojesti s malo kruha)

6
Slika korisnika Kuvar's

Odlicni savjeti. Svaka cast na ovome. Evo nesto i od mene. http://kakonapraviti.net/Hrana-Pi%C4%87e.html Čitamo se i dalje