Izdanci - povrće s kuhinjske police

Sadrže obilje lako probavljivih i vrijednih sastojaka, a uzgojiti ih, u vlastitoj kuhinji možete i sami. Staklenka, organsko sjeme svih vrsta žitarica, mahunarki povrća, začinskog i drugog bilja, te malo tople vode, sve je što vam treba za upustiti se u aktivnost proizvodnje iznimne namirnice - izdanaka ili klica.
izdanci

U sjemenu se klijanjem povećava količina vitamina, mineralnih tvari i enzima. Osim toga, izdanci su iznimno probavljive namirnice koje se koriste u svakodnevnoj prehrani i čuvaju zdravlje, baš kao što mogu biti od koristi, kao pomoćno sredstvo, kod liječenja nekih bolesti. Stare kulture Azije i Afrike zanju za ljekovita i prehrambena svojstva klica, a i u našim su se krajevima, sve donedavno, izdanci ječma koristili kao nadomjestak za kavu. Uostalom, ako sve navedeno nije dovoljno, sjetite se kako se čak i konjima daje proklijala zob radi bolje kondicije i plodnosti. 

Imati na umu

Kod naklijavanja kod kuće ne koristite sjeme tretirano pesticidima ili bilo kakvim zaštitnim sredstvima. Potražite ono ogranski uzgojeno. Ima ga u prodavaonicama, a i na tržnicama!

Izdanke kod kuće možemo dobiti od svih vrsta žitarica, mahunarki, od sjemena povrća i začinskog bilja, lana, buče, rogača, badema ili lucerne pa dobijemo alf-alfu. Postoje i specijalne posude za klijanje, ali sve se dobro može obaviti i u običnim staklenkama za med ili pekmez. 

Kako uzgojiti izdanke

Najjednostavnije je uzgojiti pšenične izdanke. Jednu šaku organski uzgojenog zrnja pšenice stavite u posudu i ulijte mlake vode. Promiješajte i sve što ispliva odlijte zajedno s vodom. Postupak ponovite nekoliko puta. Time ćete sjemenke dobro oprati i odstraniti svu nečistoću. Oprane sjemenke premjestite u staklenku, ulijte dosta mlake vode, prekrijte gazom i dobro je učvrstite gumicom. Ostavite zrnje u vodi do sutradan, a tada okrenite staklenku da izađe sva voda. Staklenku sa zrnjem pohranite na tamno i toplo mjesto i ne zaboravite najmanje dva puta dnevno uliti kroz gazu nešto tople vode i isprati zrnje, te vodu odmah ocijediti. Time se povećava brzina klijanja, pa već treći dan imamo izdanke. 

Kad je vrijeme za korištenje i kako jesti klice

Kad su izdanci dužine zrna, mogu se početi jesti, ali ostatak može i dalje klijati, pa čak i kad se pojavi klorofil, pšenica se može jesti. A koristi se sve! Izdanak, zrno koje je procesom klijanja omekšalo i korjenčići koji su se također pojavili. Izdanke žitarica možemo jesti sirove u salatama, sendvičima, kao dodatak juhama, a mogu se i kuhati, te sušiti i mljeti u brašno. Ipak, izdanci mahunarki moraju proći termišku obradu jer su sirovi štetni za zdravlje!

POMLAĐIVAČ

Kad su izdanci dosegli dužinu zrna (obično je to treći ili četvrti dan) tada stavimo proklijalu pšenicu u veću staklenku i dodamo trostruku količinu vode. Ponovno stavimo gazu i ostavimo na toplome mjestu 48 sati. Nakon toga iscijedimo tekućinu i to je "pomlađivač".

Kakvog je okusa i zašto je dobar

Ovaj napitak dobiven fermentacijom pšeničnih klica blago je kiselkastog okusa i može se čuvati u hladnjaku tri do četiri dana. Bogat je vitaminima B skupine, ali i vitaminima A, C, E i K. Pije se umjesto vode što češće, jer obogaćuje crijevnu floru, a može se koristiti i za pripremanje mlijeka od sjemenki i oraha. 

Živjeli!



1